ZPRÁVA ZE SLUŽEBNÍ CESTY - Slovenská republika
ÚČASTNÍCI : Ing. Tomáš Mařík, Ing.Martin Těhník (oba Ř-ČIŽP),
DATUM: 11.5.- 15.5.2009
MÍSTO: Slovenská republika, pracovní seminář s SIŽP, konference EEP, hotel Hubert, Tatranská Polianka
PRŮBĚH CESTY: 11.5.2009, odjezd Praha 08:30 hod,
12:50 překročení hranic – Makov, příjezd 15:30 Tatranská Polianka
11. – 13.5.2009 – společné jednání ČIŽP s SIŽP.
13.5. – 15.5.2009 účast a jednání EEP,
15.5.2009, odjezd Tatranská Polianka, překročení hranic 15:30, příjezd Praha
CESTOVNÍ ZPRÁVA PŘEDLOŽENA DNE : 22.05.2009
Cílem služební cesty pracovníků ČIŽP byla účast na pravidelně pořádaném společném semináři SIŽP („Implementácia zákona o GMO v podmienkach EÚ 09“), týkající se výměny informací z problematiky kontrolní činnosti v rámci GMO v České republice a Slovenské republice. Další událostí byla účast a jednání na konferenci EEP ( European Enforcement Project) – setkání inspektorů GMO z členských zemí EU, kterou v letošním roce pořádala Slovenská republika. Tyto konference jsou každoročně pořádány některou z členských zemí EU, jež je členem EEP.
Společná jednání mají za úkol vzájemně se informovat o problematice činnosti v oblasti GMO v rámci EU.
Ke společnému semináři SIŽP a ČIŽP:
byla diskutována témata: Systém a možnosti kontrol GMO v CZ a SK – různé podmínky i přístupy, v CZ možnost detailních materiálů v rámci spolupráce s ministerstvem, SK tuto možnost zatím nemá – složitější kontrolní činnost, celorepubliková působnost inspektorů GMO v CZ, v SK jen OI Bánská Bystrica, kontrolu provádí stejně vždy dva inspektoři, kontrola dovozu a vývozu – do roku 2004, později, po vstupu do EU, více méně jen dovoz z 3 zemí v CZ, v SK SIŽP dovoz nekontroluje, kontrolní činnost v oblasti do oběhu povolené kukuřice MON 810, nezjištěny ani ČIŽP ani SIŽP během doby od povolení žádné problémy, SIŽP kontrola výrobků s obsahem GMO, ČIŽP kontrola pouze živých GMO, výrobky kontrolují jiné státní kontrolní instituce.
Zdroje informací mají obě organizace celkem stejné, liší se pouze určitými přístupovými omezeními v rámci obou států. Dále byly probírány možnosti kontrolní činnosti v rámci polních pokusů ale i uzavřeného nakládání. Zde je možno konstatovat, že jsou téměř shodné a vždy záleží na přístupu inspektorů, jejich erudici a znalostech problematiky a znalosti prostředí. Vzájemná diskuse probíhala ve velmi příjemné a přátelské atmosféře.
V rámci konference EEP, která následovala po společném semináři, byl postupně probírán program, který je vždy předem deklarován a zúčastnění se k němu vyjadřují. V této souvislosti je třeba říci, že jednacím jazykem byla angličtina (bez tlumočení), nicméně jednotlivá témata byla velmi srozumitelně komunikována a zpracována. V diskusích se nejvíce angažovali zástupci Anglie, Německa, Holandska, Švýcarska, Dánska, kteří jsou v podstatě „lídry“ těchto konferencí. Celkem bylo zastoupeno 17 inspekcí členských zemí EU. Na konferenci byla probírána témata: odběry vzorků z laboratoří uzavřeného nakládání, identifikace problému zjištěných při kontrolách nakládání s GMO, legální pěstování MON 810, nové GM technologie, genová terapie a její možnosti ve vztahu ke kontrolní činnosti, inspekce subjektů nakládající s lentiviry a bakterofágy, status EEP, financování, struktura apod., dosledovatelnost GMO a další okruhy témat v 22 přednáškách.
V závěru konference byly shrnuty současné problémy v EU v rámci GMO, stručné hodnocení dosavadní činnosti EEP. Konstatováno, že pokud se najdou prostředky pro další činnost bude pokračovat. Příští konference bude uskutečněna v německém Hamburku. Datum bude určeno později.
Závěrem je nutno poznamenat, že účastí na obou akcí byl ušetřen čas i náklady.Přínosem byla účast zástupců ČR Získání osobních kontaktů, zdrojů informací i spolupráce je nezanedbatelným vkladem.
Ing. Tomáš Mařík, ředitel odboru ochrany přírody Ř - ČIŽP
Ing.Martin Těhník, hl.specialista GMO, Ř – ČIŽP, Praha 20.05.2009