Cestovní zpráva ze zahraniční pracovní cesty
Účastníci: Jitka Kufnerová, Martin Baranyai (ČIŽP)
Místo jednání: Garderen, Holandsko
Datum: 15. - 17. října 2008
Účel jednání: Towards common guidelines for Greenforce Enforcement
Anotace (stručný výsledek cesty):
1. Celkové shrnutí:
Holandské ministerstvo zemědělství, přírody a kvality potravin zorganizovalo jednání s pracovním názvem „Směrem ke společným postupům v rámci sítě Greenforce“, kde byla projednána možnost tvorby tzv. minimálních kritérií pro implementaci evropských předpisů v ochraně přírody a lesnictví. Jednání se zúčastnilo 48 expertů z 22 států. Kromě členů sítě Greenforce zde byli přizváni reprezentanti „EU Enforcement group“ (za CITES) i sítě IMPEL, aby zde prezentovali vlastní zkušenosti při tvorbě minimálních kritérií. Přehled postupů při prosazování práva v oblasti CITES prezentovali zástupci Holandska, zástupce Finska prezentoval postup při ochraně velkých predátorů a zástupce Estonska prezentoval prosazování práva na úseku lesnictví ve východní Evropě. Následovaly workshopy v následujících třech skupinách, v rámci kterých měly být definovány možnosti využití stávajících minimálních kritérií a postupů při prosazování práva:
1. CITES (předsedající Lucy Swan - EK)
2. Ochrana stanovišť a druhová ochrana (předsedající Martin Lok - NL)
3. Lesnictví (předsedající Martin Baranyai - CZ)
Z diskuse vyplynul přetrvávající rozdíl mezi přístupy „starších a nových“ členských států EU, přičemž především západní Evropa (EU 15) se snaží při implementaci práva postupovat zejména dobrovolnými nástroji a motivovat vlastníky i ostatní zájmové skupiny k dobrovolnému hájení zájmů ochrany přírody. Jednání opět potvrdilo variabilitu rozličných přístupů v praxi a často problematické vztahy mezi jednotlivými úřady ochrany přírody navzájem, obzvlášť však ve vztahu k lesnictví. Účastníci jednání se shodli na tom, že by vytvoření dobrovolné metodiky o postupu při plánování a výkonu kontrol mohlo napomoci k efektivnějšímu prosazování práva na úseku Natury 2000. Pokud budou závěry tohoto jednání akceptovány na plenárním zasedání sítě Greenforce v prosinci 2008, bude vypracován návrh dobrovolné příručky s doporučenými minimálními kritérii.
J.Kufnerová prezentovala nový návrh, ve kterém vyzvala členské státy k aktivnější vzájemné spolupráci, zahrnující podporu výměny informací o nejlepších praktikách při ochraně přírody prostřednictvím internetových aplikací, dále možnost výměny expertů mezi státy ve formě stáží. Tento návrh byl většinou účastníků kladně oceněn a získal podporu širšího pléna Greenforce. Možnost financování jednotlivých fází tohoto projektu projedná J.Kufnerová na zasedání INTERREG koncem října 2008.
2. Stručný přehled prezentací
2.1. Han de Groot z Holandského ministerstva zemědělství, přírody a kvality potravin ve své prezentaci objasnil účel jednání a výhody vyplývající ve sjednocení přístupů.
2.2. Hanneke Heukers z téhož ministerstva vysvětlila metodu strukturovaného prosazování práva v rámci CITES v Holandsku.
2.3. Tuija Liukkonen z univerzity v Oulu prezentovala vývoj a výsledky ochrany velkých predátorů ve Finsku – vlka, medvěda, rysa a rosomáka.
2.4. Paavo Kaimre z Ústavu pro lesnictví a rozvoj venkova v Talinu informoval o vývoji ochrany lesů v Estonsku, kde se v průběhu let 2000 až 2007 podařilo výrazně snížit rozsah nezákonných těžeb i dalších deliktů v lesnictví.
2.5. Ladislav Miko z Evropské komise vysvětlil obecní regulační cyklus prosazování práva, přičemž zdůraznil potřebu souladu postupů při ochraně přírody a lesnictví.
2.6. Lucy Swan z Evropské komise prezentovala aktivity „Enforcement group“, vedoucí ke sjednocování postupů při kontrolách CITES v rámci EU.
2.7. Aard Mulders z Holandského ministerstva zemědělství, přírody a kvality potravin ve své prezentaci objasnil účel workshopů ve skupinách a holandský přístup v ochraně přírody.
2.8. Rob Jongman z Holandska prezentoval postup při tvorbě a ochraně biokoridorů v rámci územního plánování.
2.9. Rob Kramers z holandské agentury Infomil vysvětlil výsledky projektu IMPEL „Doing the right things“, ve kterém byly rozpracovány do praktické podoby postupy při uplatňování rozpracování doporučení 2001/313/EC o minimálních kritériích pro inspekce živ.prostředí.
2.10. Frans Vera z Holandského státního ústavu pro lesy ve své prezentaci představil pastevní ekologii ve vztahu k historii lesnictví. Dle jeho teorie by pastva dobytka s omezeným lesnickým hospodařením mohla nastolit přirozenou rovnováhu v krajině, kde se střídají lesy s pastvinami.
2.11. Robert Flies (EK) a M.Baranyai informovali závěrem účastníky o postupu v rámci pravidel sítě Greenforce. Koncepty závěrečných zpráv z letošních workshopů z Laufenu a Garderenu budou předmětem jednání prosincového 4.plenárního zasedání v Bruselu, kde bude projednán i plán aktivit na rok 2009. Členské státy byly vyzvány, aby připravily návrhy projektů.
2.12. J.Kufnerová prezentovala český návrh projektu, ve kterém vyzvala členské státy k aktivnější vzájemné spolupráci, zahrnující podporu výměny informací o nejlepších praktikách při ochraně přírody prostřednictvím internetových aplikací, dále možnost výměny expertů mezi státy ve formě stáží.
3. Předběžné závěry:
Návrh závěrů byl účastníkům jednání zaslán k připomínkování elektronickou poštou, termín uplatnění připomínek byl stanoven do 24.10.2008. Prezentace a program jednání bude zveřejněn na internetových stránkách sítě Greenforce http://ec.europa.eu/environment/greenforce/index_en.htm .
4. Závazky vyplývající pro ČIŽP:
a) projednat možnost tvorby doporučených postupů implementace práva a inspekce na územích Natura 2000, případně v dalších oblastech ochrany přírody či lesnictví
b) účast na plenárním zasedání sítě Greenforce v Bruselu v prosinci 2008
c) informovat o aktivitách sítě Greenforce na plenárním zasedání IMPEL ve Francii v prosinci 2008
d) zpracovat písemný návrh českého projektu a přednést jej na zasedání INTERREG koncem října 2008