CESTOVNÍ ZPRÁVA
ze služební cesty do Belgie (Bruselu) za účelem účasti na 30. zasedání Skupiny EU pro vymáhání práva v oblasti obchodu s ohroženými druhy, které se konalo dne 27.4.2015.
Termín cesty : 27.4.2015
Účastník cesty : Mgr. Zdeněk Novák, vedoucí odborný referent, oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES, Ředitelství ČIŽP
Anotace:
V pořadí 30. zasedání Skupiny EU pro vymáhání práva v oblasti obchodu s ohroženými druhy (Wildlife Trade Enforcement Group – dále jen EG), se konalo v budově Centre de Conférence Albert Borchette (CCAB), 36 Rue Froissart – 1046, Brussels. Jednání se zúčastnili zástupci zemí evropského společenství. Členské země EU byly zastoupeny většinou dvou až tříčlennými delegacemi tvořenými zástupci celníků, policie a výkonných orgánů CITES. Česká republika byla zastoupena jedním delegátem. Jednacími jazyky, do nichž také bylo paralelně tlumočeno, byla angličtina, francouzština, němčina, italština, španělština a portugalština.
Časový harmonogram cesty:
pondělí 27.4.2015: - Odlet z Prahy Ruzyně v 6:40 hodin, přistání v Bruselu v 8:10 hodin.
- Přesun městským autobusem z letiště na zasedání EG v budově Centre de Conférence Albert Borchette (CCAB), 36 Rue Froissart – 1046, Brussels, které začalo v 9:00 a trvalo do 18:00 hodin
- Přesun městským autobusem na mezinárodní letiště v Bruselu.
- Odlet z Bruselu ve 22:00 hodin, přistání v Praze Ruzyni v 23:30 hodin.
Přehled programu jednání 30. zasedání EG, Brusel 27.4.2015
1. Přijetí programu jednání
2. Schválení zprávy z 29. zasedání EG
3. Přetrvávající úkoly
4. Hlavní trendy v legálním a ilegálním obchodování, signifikantní záchyty a zabavení, trestní řízení apod.
5. Spolupráce s mezinárodními organizacemi
6. Operace Cobra III
7. Nelegální obchod s úhoři
8. Vývoj aplikací zaměřených na obchodování s wildlife
9. Pracovní skupina zaměřená na nelegální obchodování se vzácnými druhy papoušků
10. Zpětný vývoz předCITESové slonoviny z EU
11. Diskuze o případných změnách při dovozu kaviáru pro osobní účely
Bod č. 1 :
Přijetí programu jednání
Program byl schválen bez připomínek.
Bod č. 2 :
Schválení zprávy z 28. zasedání EG
Schválení zprávy proběhlo bez připomínek.
Bod č. 3 :
Přetrvávající úkoly
Seznam úkolů nebyl změněn. Členské státy byly pouze vyzvány k doplnění případných nových informací ke stávajícím úkolům.
Bod č. 4:
Hlavní trendy v legálním a ilegálním obchodování, signifikantní záchyty a zabavení, trestní řízení apod.
Prezentace TRAFFICu – analýza trendů v oblasti ilegálního obchodování a záchytů na základě dat zaslaných jednotlivými členskými státy (19 MS) v období červenec 2014 až prosinec 2014 (příloha č. 1). Nejvíce dovozů do EU je z USA, třikrát více než z v pořadí druhé Číny. Hlavními cílovými státy EU jsou Velká Británie, Německo a Nizozemí. Záchytů na poště je téměř stejně jako záchytů na letišti. Nejčastěji zabavovanými komoditami jsou TCM – významný nárůst záchytů Aloe (z USA), které obsadilo druhé místo hned za tradičním chrpovníkem, které jsou dováženy převážně z Číny, Indie a Hong Kongu, živí plazi – převážně suchozemské želvy ze severní Afriky, slonovina – nižší počty záchytů oproti minulému období, zmíněno zavazadlo obsahující 24 kg nařezaných klů směřujících do Vietnamu, které bylo zachyceno na letišti v Praze.
Ve Velké Británii zabavili 19 tun nařezaného mahagonu (Swietenia macrophylla), který připlul po moři bez permitů z USA. Ve Francii zabavili 170 želv Astrochelys radiata, které byly schované pod falešným dnem v zásilce mořských okurek z Madakaskaru do Laosu. V Portugalsku zabavili v rámci jednoho velkého vyšetřování 165 papoušků (Amazona brasiliensis, Amazona rhodocoryta), u kterých nebyl držitelem prokázán původ. Papoušci byli s největší pravděpodobností dopašováni z Brazílie a byli určeni pro chovatele v Rakousku, Česku a Německu.
Německo informovalo o případech kontrolovaných doručení převážně do Hong Kongu a Singapuru. Přes různé problémy (DE muselo zaplatit leteckou dopravu zboží, aerolinky to odmítly přepravit zdarma) se jej nakonec podařilo realizovat, na rozdíl od kontrolovaných doručení do Číny, které byly opakovaně čínskou stranou odmítnuty.
Velká Británie informovala o navrácení zabavených leguánů Rileyových (Cyclura rileyi) zpět na Bahamské ostrovy. V únoru 2014 byly na letišti Heathrow zadrženy dvě Rumunky, v jejichž zavazadlech bylo pašováno 12 živých leguánů. Ženy byly odsouzeny k 12 měsícům vězení, po půl roce byly propuštěny (jednalo se o kurýrky). Ve volné přírodě žije pouze cca 300 jedinců tohoto druhu, proto bylo rozhodnuto o jejich navrácení. Leguáni byli po půl roce přepraveni zpět na Bahamy, náklady na péči v záchranném centru včetně všech potřebných vyšetření vystoupaly na 25.000 GBP.
Itálie informovala o operaci „Ave lupo“, zaměřené na obchodování s kříženci kanadských vlků (Canis lupus occidentalis) a psů, kteří nesli označení československý vlčák. Československý vlčák je původně kříženec evropského vlka a německého ovčáka. V průběhu vyšetřování bylo zadrženo pět kanadských vlků a 38 kříženců. Vlci pochází původně z Maďarska, ČR s italskými kolegy spolupracuje.
Švýcarsko mělo prezentaci o vlně antilopy čiru (Pantholops hodgsonii) – shahtoosh. Zdroj vlny byl objeven teprve v roce 1988, dřív to bylo přísně střežené tajemství. Začátkem 20. století bylo antilop čiru desetkrát více než nyní, kdy je jejich stav cca 100.000 jedinců. Udržitelné využívání vlny, kdy je na jeden šátek potřeba vlna ze 3 - 5 antilop, je dávno minulostí. Švýcaři provedli několik kontrol na letištích včetně soukromých letadel a za dva měsíce zabavili 68 šál s obsahem vlny antilopy čiru. Většina šál byla vyrobena v Indii, vzory a procentuální zastoupení vlny antilopy čiru v jednotlivých výrobcích se výrazně lišily. Na základě mikroskopické analýzy chlupů je možné srst antilopy čiru rozeznat díky odlišnému povrchu kutikuly. Prezentace je přílohou č. 2 této zprávy.
Belgie informovala o záchytu afrormosie (Pericopsis elata) z Kamerunu, která byla deklarovaná jako iroko, ale na faktuře byla podezřele vysoká částka. Zásilka byla zabavena a následně prodána ve veřejné aukci, aby se zaplatily náklady na identifikaci – byl odebrán vzorek z každé klády, který byl následně analyzován v laboratoři. Dále bylo zabaveno několik tun potravinových doplňků obsahujících orchideje. Guy Clarke z Velké Británie zmínil zkušenost kolegů z Austrálie, kteří v různých magazínech o zdravém životním stylu publikovali články o problematice chráněných druhů používaných v různých potravinových doplňcích. Zároveň uvedli jejich seznam, čímž klesl počet záchytů oněch doplňků o 80 %.
Bod č. 5:
Spolupráce s mezinárodními organizacemi
Sekretariát CITES, WCO, Eurojust a Interpol stručně informovali o svých současných aktivitách.
Bod č. 6:
Operace Cobra III
Prostřednictvím videokonference se se zasedáním spojil Werner Gowitzke z Europolu, který měl na starosti koordinaci Cobry III za EU. Informoval o tom, že po prvním přípravném meetingu na konci ledna došlo ze strany ASEAN-WEN ke změně termínů konání celé akce, což mělo za následek 2 fáze operace. Část zemí prováděla intenzivní kontroly během původního termínu a část během nového. Informace se vyměňovaly prostřednictvím systémů Siena a Envicrimenet, bylo zadrženo 1291 položek a 67x slonovina, bohužel vzhledem k nejednotné metodice hlášení záchytů není možné přesně zjistit, kolik a jakých exemplářů bylo zabaveno. Spolu s wildlife byly zabaveny drogy, tabák a zbraně. Dále zmínil problémy v komunikaci s mezinárodním koordinačním týmem v Bangkoku. Britové prováděli podrobné rentgenové kontroly na vývozu a zabavili velké množství slonoviny – 3 až 4 zásilky denně.
Bod č. 7:
Nelegální obchod s úhoři
Podle TRAFFICU Čína od 1.1.2015 přestala vyvážet úhoře do Japonska, které bylo hlavní cílovou destinací. Dále byly zmíněny případy pašování úhořů v osobních zavazadlech během letecké přepravy.
Bod č. 8:
Vývoj aplikací zaměřených na obchodování s wildlife
Existuje několik aplikací pro mobilní telefony (např. od TRAFFICu), pomocí kterých lze nahlásit nelegální aktivity v oblasti wildlife. Na příštím zasedání EG TRAFFIC tyto aplikace podrobněji představí.
Bod č. 9:
Pracovní skupina zaměřená na nelegální obchodování se vzácnými druhy papoušků
Žádné novinky nebyly prezentovány, pouze zástupce Portugalska informoval o probíhající operaci zaměřené na pašování vzácných druhů papoušků (vejce z Brazílie, líhnutí v Portugalsku, prodej v rámci EU a smíchání s ptáky z legálním původem). Podrobná prezentace bude na příštím zasedání EG.
Bod č. 10:
Zpětný vývoz předCITESové slonoviny z EU
Některé členské státy zakázaly vývoz nezpracované starožitné slonoviny, kterou lze jinak legálně vyvézt. Německo informovalo o metodice radiokarbonového datování, jeden test vyjde na 500 EUR (v ČR 3500 Kč).
Bod č. 11:
Diskuze o případných změnách při dovozu kaviáru pro osobní účely
Pracovní skupinou na jesetery a kaviár jsou zvažovány 4 možnosti znění výjimky pro osobní účely: 1) 250 g „C“ + 125 g „W“ 2) 250 g celkem, z čehož maximálně 125 g „W“, 3) pouze 250 g „C“, 4) současný stav, tj. 125 g „C“ nebo „W“ včetně značení samolepkou. Bude dále diskutováno na Stálém výboru.
Shrnutí:
Nejdůležitějším projednávaným tématem pro ČR byla informace z Portugalska o způsobu pašování vzácných druhů papoušků, o čemž bude na příštím zasedání podrobná prezentace.
Cestovní zpráva předložena dne : 18.8.2015
Podpis účastníka cesty: