Cestovní zpráva ze zahraniční pracovní cesty
IMPEL Project 2011/04
Účastníci: RNDr. Helena Kameníčková, ČIŽP OI Ostrava
Místo jednání: ś-Hertogenbosh, the Netherlands
Datum: 13.6.2011 –15.6.2011
Účel jednání: COMPLIANCE MANAGEMENT
AND SYSTEM-BASED-SUPERVISION
Anotace (stručný výsledek cesty):
IMPEL Project 2011/04 je krátkodobý projekt, jehož ukončení je plánováno závěrečnou zprávou zpracovanou do 8/2011 a její prezentací v 9/2011 v rámci IMPEL Cluster 1.
Cílem projektu bylo posoudit dosavadní kontrolní systémy zaměřené na ochranu zdraví osob, bezpečnost a ochranu životního prostředí a navrhnout možnosti a principy základního kontrolního systému, který by zjednodušil a zefektivnil kontrolní činnost jednak v rámci organizace a jednak vně při kontrole ze strany třetích osob, tj. státní správy , místních orgánů, veřejnosti.
Projekt vycházel z dosavadní praxe, kdy řada velkých společností má zavedeny jako účinné kontrolní mechanismy systémy ISO 14000 a EMAS, jejichž prioritou není dodržování pouze právních předpisů, ale hlavně dosažení lepší kvality při efektivnosti výroby a pro plnění cílů v ochraně životního prostředí jsou stanovena environmentální rizika. Ochrana životního prostředí bývá většinou prezentována jako ochrana pracovního prostředí, bezpečnosti a zdraví zaměstnanců. Kromě vnitřních auditů u těchto společností probíhá řada kontrol na dodržování právních předpisů ze stran státních kontrolních orgánů. Velké nadnárodní společnosti, které mají zavedeny tyto systémy řízení, jsou přesvědčeny, že kontrola státních orgánů by měla být prováděna v souladu s jejich kontrolními systémy řízení a že počet kontrol by mohl být snížen, jelikož jejich vnitřní kontrolní systémy zaručují, že dopady na životní prostředí jsou minimální. Některé nadnárodní společnosti mají vytvořený kromě stávajících systémů ISO a EMAS ještě další systém, který je zaměřen zejména na plnění povinností vyplývající z legislativy týkající se ochrany životního prostředí.
V rámci projektu bylo provedeno porovnání jednotlivých kontrolních systémů u vybraných společností a stanovení klíčových aspektů pro vytvoření návrhu sjednocení těchto postupů. Na tomto základě při zobecnění těchto postupů byl připraven rámcový návrh základního kontrolního systému, který by mohl být uplatněn při vnitřní kontrole společnosti a ze strany kontrolních orgánů. Systémový kontrolní dohled, který by byl založen nejen na kontrole povinností vyplývající z legislativy ale i na vzájemné informovanosti o změnách v technologiích a o kontrole definovaných rizik, by mohl znamenat efektivnější a účinnější kontrolu provozovatelů za dosažení zvýšení analytických a komunikačních schopností kontrolních pracovníků a otevřené spolupráce provozovatelů s kontrolními orgány. V případě nadnárodních společností by tento systém rovněž znamenal stejný přístup kontrolních orgánů bez ohledu na umístění zařízení , tj. v kterém státu v rámci EU se nachází.
Na WORKSHOPu v ś-Hertogenbosh se diskutovala jednotlivá zjištění a zúčastnění prezentovali postupy uplatňované při kontrolách v zemích svého působení. Na základě této diskuse bude zpracována závěrečná zpráva s návrhem dalšího možného postupu při vytváření kontrolních mechanismů v rámci environmentální legislativy, která bude předložena k využití místní samosprávě v provincii of Noord-Brabant a v rámci IMPEL zúčastněným zemím.
Cestovní zpráva předložena dne:22.6.2011
Přílohy: seznam účastníků,
dokument COMPLIANCE MANAGEMENT AND SYSTEM-BASED-SUPERVISION
Podpisy účastníků cesty:
Cestovní zprávu schválil:
Dne: