CESTOVNÍ ZPRÁVA
Ze zahraniční služební cesty do: Německa - Dresden, Zwickau, Espenheim
Za účelem: Účast na 3. blokovém cvičení - základy technologií a odpadového hospodářství / Projekt Ziel 3 - exkurzní část
Termín cesty: 27.-29.9.2010
Účastníci cesty: Ing. Hrázská Danuše, ved. odd. odpadového hospodářství
Ing. Běloch Petr, inspektor odpadového hospodářství
Cestovní zpráva předložena dne: 7.10.2010
Název a adresa navštívené organizace :
Společnost MRH mbH s.r.o. v Muslenu
Společnost ERZ GmbH spol.s r.o. v Zwickau
Společnost Veolia Umweltservice GmbH spol. s r.o. v Drážďanech
Společnost AMAND Umwelttechnik,Drážďany,EBS – Recycling
Společnost Gelsenwasser mbH s.r.o. Drážďany
Společnost Scholz PKW- Schrott- Recycling GmbH spol. s r.o. v Espenhainu.
Účel cesty :
pracovní seminář a výměna zkušeností v oblasti nakládání s odpady. Teoreticky získané vědomosti z 1.části blokového cvičení (březen 2010 Žitava) byly doplněny a prohloubeny v rámci odborných exkurzí odpadářských společností.
Osoby, s nimiž bylo jednáno a přednášející :
p. Schoenherr, p. Muller a další
Popis výsledků cesty :
27.9.2010 – 1. den exkurze
Prohlídka zařízení na recyklaci pneumatik společnosti MRH mbH s.r.o. Muslen:
V provozovně jsou zpracovávány výhradně použité pneumatiky nákladních automobilů, jelikož mají odlišné složení než pneumatiky osobních aut (mají větší podíl přírodního kaučuku. Pneumatiky jsou podrceny a následně jsou odděleny složky : guma, ocel, textil. Guma a ocel jsou předávány firmám k následnému materiálovému využití – jako přísady do surovin pro výrobu železa, gumových rohoží.Textilní složka je využívána převážně ve spalovnách k výrobě tepla.
Prohlídka Ústavu pro analytiku procesů, životního prostředí a materiálů, likvidaci a recyklaci společnosti ERZ GmbH spol.s r.o. v Zwickau :
Společnost provozuje zařízení k demontáži použitých elektrozařízení. V dílně ručně demontovaly pracovnice staré televizory (dřevěný korpus, trafo, patice obrazovky, Cu vinutí, plošné spoje). Plošné spoje jsou významným zdrojem drahých kovů (zlato, stříbro, platina). Z použitých chladniček bylo odsáváno pouze chladící médium.
28.9.2010 – 2 den exkurze
Prohlídka firmy Veolia Umweltservice GmbH spol. s r.o. v Drážďanech :
Do provozovny jsou přijímány odpady z komunální sféry (komunální odpady ze systému třídění města Drážďany; papírové a lepenkové obaly; plasty a plastové obaly; skleněné obaly; textilie; odpadní zářivky). Tytoodpady jsou zde dotřiďovány a předávány k následnému materiálovému využití cizím společnostem. Po přetřídění jsou některé textilie předávány k dalšímu použití a větší část je zpracována (stříháním,oddělením zipů, knoflíků) na čistící hadry prodávané v balících výrobním firmám.
Prohlídka společnosti AMAND Umwelttechnik,Drážďany,EBS – Recycling :
Tato společnost provozuje sběrný dvůr se stacionárním drtícím a třídícím zařízením (drtičkou stavebních a demoličních odpadů). Přivezené odpady jsou separátně shromažďovány na hromadách (cihly a keramické tašky; beton; písky a kemenivo; dřevo; kusový asfalt; lepenka bez dehtu; vytříděné příměsi). Jednotlivé frakce jsou drceny samostatně, proto je výstupní podrcený materiál kvalitnější, má specifické vlastnosti a má zajištěný odbyt – např. betonové drtě jako náhražka písků; cihlové jemné drtě jako antuka pro hřiště. Celé stacionární drtící a třídící zařízení je umístěno v hale a obsluhu zajišťuje jeden pracovník.
29.9.2010 – 3. den exkurze
Návštěva čističky odpadních vod v Drážďanech – rozvojová společnost Gelsenwasser mbH s.r.o. Drážďany :
ČOV Dresden-Kaditz je centrální čistírnou odpadních vod pro město Drážďany a široké okolí (Pirna, Heidenau, Freital, Tharandt a další). Na ČOV je čištěno cca 99,9% odpadních vod z Drážďan. Kapacita ČOV je 740 000 EO. Celková délka kanalizační sítě v Drážďanech je 1732 km.
Původní ČOV byla postavena v roce 1910. ČOV byla zrekonstruována, i přesto zůstala část zařízení původní. Nátok na ČOV je řešen jako podzemní dvěma samostatnými kanalizačními stokami (pravobřežní a levobřežní stoka) – celkem cca 4 m3/s splaškových vod. Následuje objekt hrubých a jemných česlí, kde jsou odpadní vody zbaveny větších nečistot. Při nadlimitních nátocích na ČOV je část odpadních vod následně čerpána do záchytných bazénů, odkud je voda čerpána zpět do procesu čištění nebo, při extrémních nátocích) přepadá do řeky Labe (množství měřeno). Po průtoku hrubými a jemnými česlemi protékají odpadní vody dvěma usazováky písku. Poté jsou odpadní vody přečerpány pomocí čtyřech čerpadel (v provozu od roku 1936) do usazovacích nádrží a odsud do šesti aktivačních nádrží. Poté následuje šest dosazovacích, odkud jsou vyčištěné vody čerpány do řeky Labe, sekundární kal je čerpán zpět do aktivace a přebytečný kal (spolu s primárním kalem z usazovacích nádrží) do betonových nádrží. Následně dojde k odvodnění kalu na centrifugách. Odvodněný kal je čerpán do dvou bubnových sušáren, kde je obsah vody v kalu snížen až na cca 10%. Vzniklý kal je využíván při rekultivacích.
V současné době probíhá na ČOV výstavba dvou nových vyhnívacích nádrží. Zde vzniklý plyn bude shromažďován v plynojemu. Dále bude v areálu ČOV instalována kogenerační jednotka, kde spalováním plynu bude vyráběno teplo a elektrická energie zásobující ČOV.
Prohlídka recyklační a šrotovací linky pro osobní automobily Scholz PKW- Schrott- Recycling GmbH spol. s r.o. v Espenhainu :
V závodě je zaměstnáno cca 120 zaměstnanců; jedná se o největší zařízení na zpracování kovů ve Střední Evropě; měsíční bilance: zpracování cca 45 tis. tun železa, 1 tis. tun hliníku.
V areálu jsou samostatné recyklační linky s využitím technologií:
dělení kolejnic lámáním; lisostříhací nůžky kusového železa; demontáž kolejových vozidel – vagonů, lokomotiv; destrukční linka tzv. schreder – mlýny, drtiče kovů, magnetická separace, fluidní separace, vodní vypírka; indukční separace kovů, šrédrování autovraků a kovových odpadů.
Ve zpracovávaném objemu kovových odpadů se vyskytuje cca 10 % autovraků; problémem je materiálové využití plastových odpadů s různými přísadami; plastů je v osobním autě až 200 kg. V Německu lze na skládkách uložit pouze 5 % plastových odpadů, proto je většina vytříděných plastů ( po šrédrování) využita ve spalovnách odpadů.
V závodě na zpracování kovových odpadů jsou konečným výstupním produktem kovové odpady vytříděné dle druhů (železo, barevné kovy) a dle rozměrů – frakcí. Takto upravené odpady jsou předávány zákazníkům k dalšímu materiálovému využití (např. slévárny kovů). Z výrobní linky vystupují také odpady – vytříděné příměsi (plasty, papír, minerální látky), které jsou předávány k termickému nebo materiálovému využití a minerální odpad – frakce , obsahující max. 5% C je ukládán na skládky.
Dne 6.10.2010, Liberec
Vypracoval: Ing.Běloch