Cestovní zpráva ze zahraniční pracovní cesty
Účastníci: Ing. Petr Havelka, RNDr. Jitka Jenšovská, Ing. Martin Zemek, Ph.D.
Místo jednání: Basilej, Švýcarsko
Datum: 2. – 4.6.2010
Účel jednání: účast na výroční konferenci IMPEL/TFS
Anotace (stručný výsledek cesty):
Ve dnech 2. 6. až 4. 6.2010 se uskutečnila v Basileji konference IMPEL/TSF 2010 o problematice přeshraniční přepravy odpadů. Toto zasedání pořádal Sekretariát Basilejské úmluvy, Federální úřad životního prostředí ve spolupráci se Sekretariátem IMPEL.
Na zasedání konference IMPEL/TSF 2010 byli pozváni zástupci státních institucí ze všech členských zemí Evropské unie zabývajících se ochranou životního prostředí, dále zástupci policejních a celních orgánů některých členských zemí EU, zástupci Evropské komise, Světové celní organizace, Sekretariátu Basilejské úmluvy, Interpolu, Číny a Japonska. Českou republiku rovněž zastupovala Ing. Jana Samková z Ministerstva životního prostředí ČR, JUDr. Pavel Hájek z Policejního prezidia ČR a za Celní správu ČR se konference zúčastnil Bc. Pavel Kramařík. Konference IMPET/TSF se konala v hotelu Ramada Plaza.
Základní cíle konference IMPEL/TSF 2010:
-
Výměna informací o přeshraniční přepravě odpadů prováděné v souladu s nařízením Rady (ES) č. 1013/2006, o přepravě odpadů, v platném znění.
-
Diskuse nad probíhajícími projekty.
-
Vytvoření shody nad novými aktivitami IMPEL/TSF.
-
Podpora výměny znalostí a zkušeností při prosazování legislativy.
-
Rozvoj spolupráce se třetími zeměmi a mezinárodními organizacemi.
-
Dosažení účinné spolupráce mezi kontrolními orgány, policií, celními orgány
a státními zástupci.
První den konference byl oficiálně zahájen zástupcem ředitele Federálního úřadu pro životní prostředí (dále jen „FOEN“) panem Gerardem Poffetem, který v rámci zahájení konference IMPEL/TSF představil Švýcarsko.
Konferenci řídil Edgard Freund, současný předseda řídící komise IMPEL/TSF. Pořadatel nastínil předběžný průběh celé konference, představil jednotlivé organizátory konference a informoval o práci řídící komise TSF. Následně vystoupil pan Andre Hauser, zástupce oddělení pro znovuzískávání a využití odpadu FOEN, který představil vývoj exportu a importu odpadů z a do Švýcarska. Představil kontrolní mechanismy a úlohy jednotlivých orgánů v oblasti přeshraniční přepravy odpadů s tím, že i celní orgány Švýcarska hrají významnou roli v kontrolních činnostech. Provádějí společné kontroly ve složení FOEN, celní orgány a inspekce životního prostředí obdobně tak, jak je tomu v České republice. Byla zde vyzdvižena nutnost neustálé spolupráce a výměny informací mezi jednotlivými kontrolními orgány a FOEN. Nejnovějším trendem v oblasti přeshraniční přepravy odpadů se i ve Švýcarsku stává elektroodpad a použitá vozidla (End of Live Vehicle - ELV). Paní Katharina Kummer Peiry, výkonná tajemnice Basilejské úmluvy, seznámila přítomné s akcemi, které jsou v rámci Basilejské úmluvy pořádány v rozvojových zemích, které jsou terčem nelegální přepravy odpadů, ať už za účelem získávání užitečných kovů v nevyhovujících podmínkách, tak za účelem odstranění odpadů. Zástupkyně Evropské komise představila vývoj stávající evropské legislativy a seznámila přítomné s nadcházejícím plánem pro rok 2010. V tomto roce by měl být odsouhlasen materiál, který bude řešit posuzování ojetých vozidel, nicméně nebylo přesně řečeno, jakou formou bude výstup prezentován, zda se bude jednat pouze o doporučení či zda tento dokument bude mít silnější právní váhu. Určitě se bude jednat o další krok při řešení problému s posuzováním, zda ojeté vozidlo je odpadem či se jedná o tzv. secondhand. V rámci zefektivnění pohledu na přeshraniční přepravu odpadu organizuje Evropská komise ve spolupráci s irskou společností Croke Consulting návštěvy vybraných členských států. Záměrem je získat informace o spolupráci a propojení celních předpisů s předpisy týkající se odpadů zejména pak na národní úrovni s tím, že diskuse může být v širším kruhu (tzn. jaké problémy vznikají, možné návrhy řešení určitých oblastí apod.). Dále hovořil zástupce Světové celní organizace pan Hui Fu, který prezentoval výsledky z operace DEMETER. Pan Frans Geysels z Interpolu seznámil přítomné s projektem AUGIAS, který je zaměřen na přeshraniční přepravu odpadů ve spolupráci policie a státních zástupců.
Druhý den konference byl zahájen paní Anne-Laure Genty, která seznámila účastníky s denním programem a jednotlivými workshopy. Následoval prezentace pana Tonyho Liegbregtse a pana Teekense, kteří představili projekty „Doing Right Things - Dělání správných věcí“. Tento dlouhodobý projekt je zaměřen na plánování a koordinace činností dle správného sledu. V rámci tohoto projektu jsou vybírány jednotlivé členské země a ve spolupráci tvoří tzv. akční plány či strategie s konkrétním záměrem. Dopolední část byla poté rozdělena do tří workshopů. Účastnící za ČR se rozdělili do jednotlivých workshopů, které byly zaměřeny na spolupráci s Asií, minimální kritéria pro inspekce přeshraniční přepravy a na nový projekt „Waste sites“ zaměřený na kontroly zařízení, které nakládají s odpady a které jsou jak příjemci, tak odesílateli odpadů. Odpolední blok byl opět rozdělen do tří workshopů – „spolupráce s celními orgány“, „případové studie“ (prezentace konkrétních případů z UK) a „spolupráce s Africkými zeměmi“. Na závěr dne byl promítnán film, který po dokončení bude k dispozici jednotlivým členům konference. Film je zaměřen na rozvojové země a problémy s importem odpadů, jejich tzv. znovuzískávání či odstranění odpadů. Záběry jsou z těch nejchudších destinací, jejichž obyvatelé se živí tím, že v nelidských podmínkách rozebírají elektrozařízení a z jejich částí pak získávají suroviny, především drahé kovy (louhování v kyselinách, vypalování apod.).
Poslední den konference pan Joachim Wuttke, zástupce Federální agentury životního prostředí Německa, prezentoval přeshraniční přepravu elektroodpadu se zaměřením na materiální toky a kontrolu. Prezentace uváděla, jakými postupy se snaží v Německu vystopovat nakládání s elektroodpady. Už dlouhou dobu se ukazuje, že právě export elektroodpadů do rozvojových zemí je aktuálním problémem, se kterým se v současnosti potýká mnoho členských zemí. Matthew Williamson, zástupce Agentury životního prostředí Velké Británie, ukázal ve své prezentaci, jak působí jeho úřadu na lodní přepravce tím, že se snaží pomáhat jim v pochopení pravidel, kterými se řídí přeshraniční přeprava odpadů. Cílem je, aby lodní přepravci kontrolovali zásilky sami v tom smyslu, aby měli přehled o tom, co naloží a zda je náklad povolený. Tato předběžná identifikace by měla zabránit zbytečným prostojům, které jsou spojeny s úředními kontrolami. Každý přepravce má zájem na tom, aby vydělával, nikoliv zůstal v přístavu, a tím tak ztrácel drahocenný čas a zisky. Esther Mueller ze společnosti EMPA (CH) informovala o výsledcích výzkumu zaměřeného na recyklaci elktroodpadů, který byl prováděn v rozvojových zemích. Z výzkumu vyšlo najevo, že v zemích Asie, Afriky a Jižní Ameriky by měli dost problémů s recyklací vlastních elektroodpadů, i kdyby se do těchto destinací žádný elektroodpad nevozil. Samozřejmě se do těchto destinací elektroodpad a secondhand stále vyváží, což má za následek narůstající problémy s recyklací. Zástupce světové celní organizace pan Hui Fu představil komunikační portál WCO-Environet, do kterého jsou pravidelně zasílány různé informace nejen z oblasti přeshraniční přepravy odpadů, ale také CITES, chemických látek, látek poškozujících ozonovou vrstvu apod. Součástí portálu je také knihovna, ze které je možné si stáhnout nejen mezinárodní úmluvy, ale také velmi užitečné nástroje a tréninkové materiály.
Cestovní zpráva předložena dne: 1.7.2010
Přílohy:
Podpisy účastníků cesty:
Cestovní zprávu schválil: Ing. Petr Havelka
Dne: 1.7.2010