Cestovní zpráva ze zahraniční pracovní cesty
Účastníci: Dana Hráská, Jaroslav Pelant, Petr Běloch
Místo jednání: Hochschulle Zittau/Gorlitz, Theodor-Korner-Allee 16, D-02763 Zittau
Datum: 1. 3. 2010
Účel jednání: Účast na Blokovém cvičení „Základy technologií a odpadového hospodářství“
Anotace (stručný výsledek cesty):
Blokové cvičení bylo součástí česko-německého vzdělávacího projektu „Cíl 3“ a ve výše uvedených dnech byly projednávanými tématy Základy odpadového hospodářství (1.3.) a Konstrukce a výstavba skládek (2.3.).
Základy odpadového hospodářství:
Byl prezentován historický vývoj nakládání s odpady, zejména začátky tvorby prvních předpisů regulující nakládání s odpady ( konec 19. století) a nárůst potřeby regulace v druhé polovině 20. století.
Dále byly zde prezentovány současné základní principy nakládání s odpady vycházející z nové odpadové směrnice EU- Předcházení vzniku odpadů, Princip – Znečišťovatel platí, Princip spolupráce a prostředky politiky ochrany životního prostředí, nefinanční prostředky, pomocí veřejných fondů a prostřednictvím vydávání povolení a ekologických daní.
Byly prezentovány možnosti omezování vzniku odpadů a jejich využití (materiálové i energetické). U materiálového využití byl vyzdvižen problém s kvalitou výsledných produktů zejména ve srovnání s kvalitou výrobků z čistých surovin.
Z těchto důvodů je nutná spolupráce producentů odpadů s jejich případnými zpracovateli, aby bylo možné co nejlepší využití odpadů na výrobky.
V rámci prezentace bylo provedeno srovnání produkce komunálních odpadů z vesnické a městské zástavby, podíl jednotlivých vytříděných složek a různé způsoby svozu odpadů.
Byl prezentován dopad evropské směrnice o obalech na recyklaci odpadů a způsoby zpracování jednotlivých druhů odpadů.
Prezentace z 1.3. (v anglickém jazyce), příspěvky přednesené 2.3. (v českém jazyce), jsou k dispozici na OI Liberec.
Datum: 2.3.2010
Popis výsledků cesty :
Směrnice pro výstavby skládek na území Německa vycházejí především ze směrnice ES o skládkách odpadu z 16.7.1999, dále se řídí zákonem o odpadech a individuálními legislativními normami spolkových zemí. Např. Spolkový úřad pro výzkum a testování materiálů vydal směrnici pro schvalování umělohmotných izolačních fólií pro izolace skládek.
Přednášející podrobně popisovali různé skládkovací technologie od výstavby skládek až po jejich zapouzdření (konečnou rekultivaci). Jednotlivé technologie jsou detailně uvedeny ve skriptu, který obdržel každý účastník blokového cvičení.
Jednotlivé skripty:
- konstrukční zásady výstavby skládek odpadů
- výstavba izolace podloží (konstrukční zásady, komponenty izolace, geologické bariéry a jejich parametry pro různé skupiny skládek – mocnost, koeficient propustnosti, apod)
- nutnost druhé izolační komponenty – umělohmotné fólie pro skládky třídy II a III
(dříve se v Německu místo UH fólie používalo asfalto-betonové izolace)
- odvodňovací vrstvy a drenáže
- odplyňovací systém
- izolace povrchů skládek – zapouzdření (vyrovnávací vrstva, drenážní vrstva plynu, izolační komponenty, odvodňovací vrstva, rekultivační vrstva
- stavební hmoty, díly a materiály při výstavbách skládek
- systémy zjišťování netěsností izolačních vrstev (elektronická detekce)
- zajištění kvality při výstavbě skládek (předpisy vydané zákonodárcem, monitoring, externí kontroly třetími subjekty, ověřovací zkoušky, vlastní dozor).
Posledním trendem v Německu je celková sanace malých nezabezpečených skládek – převezením do velké zabezpečené skládky.
Dle platných předpisů v NSR musí průsaková voda ze skládky odtékat samovolně – samospádem, proto se výstavba nové skládky musí provádět na kopci!
V Německu jsou v současné době pouze dva výrobci systémů kontroly těsnosti vrstev (síť el. kabelů; aby se tato síť nepoškodila o minerální jílové podloží, musí se zasypat bentonitem).
Odvodňovací mezivrstva se zhotovuje z bentonitových rohoží.
Konstrukční zásady pro výstavbu nových skládek jsou téměř stejné jako normy a předpisy pro výstavbu skládek v České republice.
Dne 3.3.2010, Liberec
Vypracoval: Ing.Běloch