Zpráva z úvodního jednání „pracovní skupiny pro vztahy mezi ECHA, příslušnými orgány členských států a národními orgány pro prosazování (pracovní skupiny) fóra pro výměnu informací o prosazování Evropské agentury pro chemické látky (fóra)“
Účastník: RNDr. Oldřich Jarolím (Ř ČIŽP, odbor odpadového hospodářství, oddělení chemických látek)
Místo jednání: Evropská agentura pro chemické látky, Annankatu 18, Helsinky, Finsko
Datum: 12. - 14. 1. 2011
Účel jednání: účast na 1. jednání pracovní skupiny
Časový průběh cesty:
12. 1. 2011, 7:00 (SEČ) - odlet z Prahy - Ruzyně
12. 1. 2011, 13:00 (VEČ) - přílet do Helsinek - Vantaa
13. 1. 2011, 9:00 - 17:00 (VEČ) - zasedání pracovní skupiny
14. 1. 2011, 9:30 (VEČ) - odlet z Helsinek - Vantaa
14. 1. 2011, 10:30 (SEČ) - přílet do Prahy - Ruzyně
Zpráva o průběhu cesty:
1 Úvod
Jednání se zúčastnili členové pracovní skupiny (členové fóra z Rumunska, Norska, ČR a přizvaní experti) společně se zástupci ECHA. Přes telemost se schůzky zúčastnili pracovníci Komise (generálních ředitelství pro podniky a průmysl a pro životní prostředí). Předsedkyně pracovní skupiny definovala základní cíl pracovní skupiny – definovat, které informace jsou nezbytné pro prosazování. Bude vytvořen dokument popisující vztahy mezi ECHA a členskými státy, který po schválení fórem (předpokládá se, že na 10. zasedání v říjnu 2011) projedná správní rada ECHA. Během tvorby dokumentu proběhnou konzultace s příslušnými orgány členských států.
2 Jednání pracovní skupiny
Základem pro připravovaný dokument je důkladná rešerše již vytvořených materiálů fóra a CARACALu, které se týkají strategie pro prosazování, minimálních kritérií pro inspekci nařízení REACH atd. Návrh startovního dokumentu o vztazích mezi ECHA a členskými státy, který byl připraven ECHA a představen na 6. zasedání fóra, bude základem pro finální výstup této pracovní skupiny. Každý z deseti členů pracovní skupiny zpracuje část problematiky nařízení REACH a CLP z hlediska možných komunikačních potřeb ze strany národních orgánů pro prosazování a ECHA (např. registrace, společná registrace, meziprodukty a PPORD, omezení podle přílohy XVII nařízení REACH, oznámení klasifikace podle nařízení CLP atd.). Zástupci ECHA dále prezentovali své problémy při jednání s jednotlivými registranty.
Nizozemský zástupce připraví společný pilotní projekt, který se bude týkat požadavků ECHA na kontroly. V první fázi se bude týkat společností, které oznámily látku podle směrnice DSD.
Zpracoval: RNDr. Oldřich Jarolím