Zpráva ze zahraniční pracovní cesty – Valné shromáždění IMPEL + setkání přípravné skupiny pro IMPEL konferenci 2012
Místo a termín cesty: Budapešť, 23.5. - 27.5.2011
Účastníci: Lenka Němcová, Martin Baranyai
Zprávu schválil: Mgr. Milan Bukolský, pověřený řízením ČIŽP
Pondělí 23.5.2011
Valné shromáždění IMPEL otevřel Gerard Wolters a poté účastníky uvítal ministr pro místní rozvoj Sándor Fazekas. Program Valného shromáždění byl schválen pouze s malými změnami. Následovaly prezentace tajemníků ministra Nadráse Rácze a Istvána Klinga. Dr. Andrácz Rázce informoval o změnách po volbách do Parlamentu, zvláště snížení ministerstev z 12 na 8. Vysvětlil, že Ministerstvo pro místní rozvoj má 5 odborů včetně Ředitelství národních parků, Inspektorátů pro životní prostředí, přírodu a vodu a Národního inspektorátu pro životní prostředí, přírodu a vodu. Dále seznámil s klíčovými elementy maďarské strategie životního prostředí, jimž jsou: hodnocení dopadů na životní prostředí a plánování politiky životního prostředí a zapojení stakeholderů. V dubnu 2011 byla schválena nová Ústava, kde je také uvedeno právo občanů na zdravé životní prostředí. Dále se zmínil o Strategii Dunaje, která je klíčovou prioritou Maďarského předsednictví.
Dr. István Kling, který je zodpovědný za vodní hospodářství na ministerstvu, prezentoval historii a současný stav ve vodním hospodářství. Do Maďarska přitéká 24 toků a 3 toky Maďarsko opouští. Nejdůležitější řekou je Dunaj, který protéká 19 státy s 81 milióny obyvatel. Speciální pozornost v oblasti vody je věnována rámci Strategie regionu Dunaje, jež se bude projednávat i na Radě v červnu 2011. Prioritní oblasti spolupráce je navrátit a udržovat kvalitu vody (HU, SK) a zvládat environmentální rizika (HU, RO). Dalšími prioritami Maďarského předsednictví v oblasti vody jsou: vnést další stimul do probíhají debaty o vodě, zvláště s ohledem na klimatické změny s čímž souvisí extrémní jevy a nedostatek vody, služby ekosystémů a přeshraniční spolupráce a podpořit EK při přípravě „Blue-print“ pro evropské vody.
Dále nám byl představen Národní inspektorát pro životní prostředí, přírodu a vodu. Inspekce byla založena v roce 1995 jako odbor ministerstva se 17 lidmi, v roce 2005 se rozšířila na 44 zaměstnanců a dále stoupl počet zaměstnanců na 100 v roce 2011. Vykonávají 30 000 inspekcí za rok a řeší cca 4000 odvolání ročně. Pokud se odvolání dostane až k soudu, 80% případů Inspekce vyhrává. Nejvíce odvolání se řeší za pokuty v oblasti odpadového hospodářství. V roce 2010 uložili celkem pokuty v částce 5.5 bilionů forintů, ale bylo vymoženo pouze 1.3 biliónů forintů.
Byli představeni noví národní koordinátoři Islandu, Malty, Irska, Maďarska, Dánska a Velké Británie a Rumunska.
Hans Lopatta podal aktualizovanou informaci o práci Evropské Komise.
Tematická strategie o ochraně půdy (COM(2006)231 final, SEC(2006)1165 a SEC(2006)620)
Navzdory úsilí několika Předsednictví nebyla Rada schopna dosáhnout politické shody o legislativním návrhu v důsledku opozice několika členských států, které tvoří blokující menšinu. EK je připravena pracovat s Radou na tom, aby se jednání posunula vpřed. Směrnice musí být jednoznačně srozumitelná pro ty, kteří ji budou muset implementovat, musí tam být uvedeny příslušné termíny a budou dobře definovány úkoly a závazky a stejně tak musí být prosaditelné. V mezidobí EK udržovat toto téma a pokračovat v prezentování argumentů pro rámcovou směrnici o půdě s ohledem na ty členské státy, které tvoří blokační menšinu.
Tematická strategie o znečištění ovzduší (COM(2005) 446), COM (2005)447 a SEC (2005)1132
Vzhledem k pokračujícím problémům s kvalitou ovzduší v EU a s překračováním limitních hodnot u kvality ovzduší, EK uspořádala orientační debatu 18. ledna 2011, jejíž výsledkem je závazek komise zjistit, ve kterých oblastech je potřebná změna politiky EU a legislativy kvality ovzduší, včetně NEC směrnice (o národních emisních stropech) do roku 2013. Mezitím bude EK pokračovat v práci na lepší implementaci již existující legislativy a ve vylepšení/upravení již existujících nástrojů ke snížení emisí.
Směrnice o průmyslových emisích
Návrh na směrnici o průmyslových emisích (COM(2007) 844) byl schválen EP a Radou v červnu 2010 a byl publikován v oficiální žurnálu 17.12.2010 a směrnice vstoupila v platnost 6.1.2011. Směrnice je přepracováním 7 již existujících směrnic týkajících se průmyslových emisí, včetně IPPC směrnice, do jedné jasné a koherentní směrnice. Směrnice by měla mít významný přínos pro životní prostředí a lidské zdraví snížením průmyslových emisí v EU, zvláště skrze lepší aplikace BAT. Další informace můžete nalézt na webových stránkách EK v sekci průmyslových emisí:
http://ec.europa.eu/environment/air/pollutants/stationery/ippc/index.htm
Navrhovaná směrnice Seveso III
Hlavní účelem je změnit směrnici, aby odpovídala novým pravidlům EU na klasifikace nebezpečných látek, které jsou uvedeny v nařízení CLP (klasifikace, označování a balení chemikálií), dále implementování nového globálně harmonizovaného systému (GHS) pro klasifikaci chemikálií. Jistě budou navrženy další dodatky k aktualizaci a vyjasnění existujících opatření k zlepšení implementace existující vysoké úrovně ochrany. Včetně zlepšení v informovanosti veřejnosti, detailnější pravidla pro konzultace s veřejností a specifická opatření pro přístup k soudu. Návrh také obsahuje přísnější standardy pro inspekce zařízení k zajištění efektivní implementace a prosazení bezpečnostních pravidel.
Vodní politika
Hlavním cílem rámcové směrnice o vodách je dosáhnout dobré kvality evropských vod. Členské státy jsou žádány o plány hospodaření povodí. Většina členských států tyto plány zaslala a vykonala požadované konzultace s veřejností o návrhu plánů v uplynulých dvou letech. Deset členských států (PL,RO,SI,BE,PT,ES,EL,MT,CY,DK) nedodalo plány v termínu a byl s nimi zahájen proces infrigementu. Kvalita plánů bude pečlivě zhodnocena ze strany EK, která bude publikovat svá zjištění v roce 2012, jako část „Blueprint to Safeguard Europe´s Waters“ (Modrá stopa k ochraně evropských vod). Tato „modrá stopa“ bude publikována včetně revize evropské politiky nedostatku vody a sucha a zhodnocení ohrožení evropských zdrojů jako je voda, biodiverzita a půda klimatickými dopady a působením člověka.
Směrnice 2001/118/EC o podzemních vodách
Směrnice byla přijata v souladu s článkem 17 Rámcové směrnice o vodách a měla být transponovaná členskými státy v lednu 2009 a nyní má být implementována. Směrnice byla transponována všemi státy s výjimkou ČR. Nová příručka o hodnocení rizik a využití koncepčních modelů pro podzemní vody bude připravena, aby usnadnila implementaci směrnice.
EU – schéma pro obchodování s emisemi
členské státy na Výboru pro klimatické změny odhlasovaly podporu návrhu rozhodnutí zakázat užívat EU ETS kompenzační kredity z určitých projektů. Je předpoklad, že zařízení budou schopny využít tyto kredity pro rok 2012 do 30.4.2013, ale ne po tomto datu. Rozhodnutí bylo předloženo EP a Radě ke komentářům a návrhům na tři měsíce, po tomto termínu je EK formálně přijme.
Organizační záležitosti
Michael Nicholson informoval o finanční situaci sítě v roce 2010 a 2011. V roce 2010 nebylo vyčerpáno 29% rozpočtu, a to zvláště v rámci projektů, kde byly nižší náklady na ubytování a lety, naproti tomu náklady na fungování sekretariátu IMPEL byly shodné s naplánovanými. V roce 2011 bude stejná výše členského poplatku jako v roce 2010 a celkový rozpočet je přibližně stejný.
Michael upozornil národní koordinátory, že formulář pro reimbursement je přístupný na webových stránkách IMPEL. Také znovu upozornil, že pro reimbursement jsou potřeba originály dokladů a není možné akceptovat kopie. Také se stalo několik případů, kdy účastníci projektů oznámili, že se projektů nezúčastní, v době kdy už byla zaplacena jejich letenka a ubytování. Michael oznámil, že IMPEL může žádat tyto náklady zpět a požádal národní koordinátory, aby na to upozornili své kolegy.
Volba předsedy a místopředsedy
Předsedkyní sítě byla zvolena Zofia Tucinska ze Švédska a místopředsedou je opět Terry Shears z Velké Británie
Úterý 24.5.2011
Cluster 1
Isabel Santana a Horst Büther informovali o vývoji práce clusteru 1
Informovali Valné shromáždění o probíhajících projektech:
-
spojení/vazba implementace rámcové směrnice o vodách a IPPC směrnice
-
IRI Lotyšsko
-
IRI Chorvatsko
-
Využití kvalitativních a kvantitativních hodnotících nástrojů k hodnocení výkonu inspekcí ŽP v rámci EU
-
Stanovení cílů inspekce a provádění monitoringu
-
Zajištění souladu se zákony skrze manažerské systémy podniků
-
EasyTools – fáze 2
-
Zlepšení povolování a inspekcí farem prasat, které spadají pod směrnici IPPC
-
Energetická efektivita při povolováních a inspekcích
-
Strategie prosazování – podobné postupy, odlišnosti a nejlepší praxe
Srovnávací program pro inspekce skládek a jejich monitoring - Maria Amon, projektová manažerka informovala, že nyní je návrh závěrečné zprávy projektu dán účastníkům projektu a národním koordinátorům k připomínkám. Předpokládá, že finální závěrečná zpráva bude prezentována na Valném shromáždění ve Varšavě.
Dále Isabel a Horst uvedli, že je připraven návrh projektu na stále se opakující havárie, rakouský projekt „Dopad na životní prostředí na základě příkladů“ byl přesunut na rok 2012, vzhledem k nemoci projektové vedoucí. Jelikož se rakouský projekt nebude letos realizovat, byl navržen a schválen písemnou procedurou projekt „Program o inspekčních znalostech týkajících se skládek ve členských státech“, tato problematika je prioritou EK. Itálie navrhla, že by chtěla vést projekt na kontaminované oblasti a návrh projektu bude prezentovat na Valném shromáždění ve Varšavě.
Finsko předpokládá, že vykoná IRI v roce 2013, ARPA Lombardie potvrdila, že je ochotna hostit IRI v roce 2012 a Island by mohl projít IRI 2012 nebo 2013. Polsko oznámilo, že potvrdí v červnu, zda bude moci hostit IRI v roce 2012.
Příští zasedání Clusteru 1 společně s Clusterem 3 je plánováno v Paříži od 12. do 14. října
Cluster 2
Nancy Isarin nás informovala o posledním vývoji clusteru 2 – TFS.
Informovala Valné shromáždění o probíhajících projektech:
-
IMPEL-TFS NCP výměnné dny 2011
-
Dělání správných věcí pro přeshraniční přepravu odpadů
-
IMPEL konference 2011
-
spolupráce s Asií v rámci prevence nelegální přepravy
-
IMPEL – TFS – Africká spolupráce pokračuje
-
Zařízení na ukládání odpadů
Cluster 3
Jan Teekans informoval o posledním vývoji clusteru a o probíhajících projektech:
-
Zapojení stakeholderů do implementace prioritních oblastí evropského práva na léta 2012 – 2015
-
Rozšíření využití a efektivity netradičních přístupů inspekcí pro zajištění souladu s legislativou
Závěrečné zprávy z projektů
-
prosazovací akce II
-
elektronické odpady
-
IRI Rumunsko
Všechny zprávy byly schváleny.
Nové návrhy projektů
-
Prosazovací akce – překlenovací projekt – v rámci tohoto projektu proběhnou koordinované inspekce v září 2011, dále 5 výměn inspektorů, poté proběhne schůzka NCP a schůzka mezi nizozemským a skotským projektový týmem. Návrh projektu prosazovací akce III bude prezentován na Valném shromáždění ve Varšavě. Projekt byl schválen.
Organizační záležitosti
Terry Shears informoval o žádostech členství v síti IMPEL. Zájem o členství projevily Land Salzburg Rakousko a Federální inspekce životního prostředí Belgie. Jejich členství bylo schváleno Valným shromážděním.
Rada IMPEL obdržela dopis od George Kremlise, ředitele pro právní záležitosti a soudržnost EK. V dopisu bylo uvedeno, že EK by ráda navrhla, aby IMPEL zvážil členství v síti pro potencionální kandidátské země (Bosna a Hercegovina, Kosovo, Albánie, Srbsko). To by vyžadovalo změnu pravidel sítě. IMPEL dosud neobdržel žádný požadavek na členství od těchto států a bylo schváleno, že IMPEL toto zváží až poté, co obdrží oficiální žádost o členství.
Dále Terry Shears informoval, že Švýcarsko zaslalo oficiální žádost o členství v únoru 2011. Při další komunikaci byl IMPEL informován, že by se měla jejich žádost pozdržet dokud nebudou zváženy důsledky členství. Valné shromáždění odsouhlasilo, že nebudou činěny žádné kroky, dokud dokud neobdrží další zprávy od Federální kanceláře pro životní prostředí Švýcarska.
Revize IMPEL pravidel a statutu a možné reorganizace clusteru 1 a 3
Byla ustavena malá pracovní skupina, které prodiskutuje návrh Rady IMPEL, její schůzka proběhne v Říme před zasedáním clusterů. Skupina také navrhne strukturu pro říjnové společné zasedání obou clusterů. Další revize návrhu bude prezentována na Valném shromáždění ve Varšavě.
20. výročí založení IMPEL v roce 2012
Terry Shears požádal Valné shromáždění, aby účastníci zamyslely na způsobem, jak oslavit 20. výročí. Bylo navrženo, že by mohl být upečen dort a předán na IMPEL konferenci 2012, zorganizována tisková konference, fotbalový zápas mezi sítěmi, vytvořeno fotoalbum a další návrhy. Všechny další nápady mají být zasílány Terry Shearsovi a Michaelu Nicholsonovi.
Spolupráce s ostatními organizacemi a sítěmi
-
NEPA
-
INECE
-
Greenforce
M.Baranyai informoval o aktivitách sítě GreenForce, které byly v roce 2010 přerušeny s ohledem na omezení finanční podpory ze strany EK. Greenforce v listopadu 2011 navázala spolupráci s novou sítí THEMIS, která by měla koordinovat postup kandidátských zemí EU v oblasti boje proti nezákonným těžbám dříví a proti kriminalitě v životním prostředí. Dne 28.1.2011 se v Bruselu konalo zasedání sítě GreenForce, které mělo za cíl vyhodnotit dosavadní činnost sítě a sumarizovat návrhy na její aktivity v budoucnosti. Bylo projednáno nové organizační uspořádání sítě, v rámci kterého vznikla tzv. „Troika“ (rotující předsednictví třech států), do které byly pro začátek navrhnuty DE, UK a CZ. Německo se dobrovolně přihlásilo s návrhem projektu pro letošní rok, jehož tematická náplň by měla být upřesněna během roku. Z hlediska financování sítě byly zváženy různé možnosti, přičemž bylo odsouhlaseno, že holandský konzultant osloví členské státy, zda mají zájem o vytvoření zadání projektu INTERREG. Koncem března byl do Bruselu předložen společný návrh projektu 7 zemí na téma „Natura 2000 v lesních oblastech“ k schvalovacímu procesu, o výsledcích výběrového řízení bude rozhodnuto na podzim 2011.
Středa 25. 5. 2011
IMPEL konference 2012
Ed Eggink informoval Valné shromáždění o přípravě IMPEL konference 2012. Ed požádal účastníky Valného shromáždění, aby vybrali 8 prioritních z celkem 13, které navrhla přípravná skupina.
Spolupráce s ostatními organizacemi a sítěmi
-
RENA
Michael Nicholson shrnul hlavní závěry Valného shromáždění a Joanna Huczko informovala o příští Valném shromáždění, které se bude konat ve dnech 24.11. a 25.11. ve Varšavě. Setkání přípravně skupiny proběhne ve dnech 22.11. a 23.11.2011 ve Varšavě.
Zofia Tucinska poděkovala Valnému shromáždění za podporu a poděkovala také Gerardu Woltersovi. Terry Shears poděkoval Katalin Tolnai Janosne a ostatním organizátorům z Maďarska za kvalitní organizaci Valného shromáždění.
Čtvrtek 26.5. a pátek 27.5.2011 (pouze L. Němcová)
Setkání přípravné skupiny pro IMPEL konferenci 2012
Setkání přípravné skupiny zahájil Ed Eggink a poté shrnul dosavadní práci skupiny. Hlavním úkolem přípravné skupiny v Budapešti bylo sestavit program konference, zvláště workshopů v rámci druhého dne konference a zahrnout do programu i oslavu 20 let založení sítě IMPEL. Z možných 13 témat bylo nakonec vybráno 8, s tím, že 4 workshopy proběhnou dopoledne a 4 paralelně odpoledne.:
-
prosazování a inspekce
-
odpady a REACH
-
IED/IPPC
-
spolupráce
-
nové netradiční přístupy
-
ekonomické výzvy
-
budování kapacit
-
lepší legislativa
Vždy dva členové přípravné komise dostali za úkol zajistit experty, předsedu a reportéra pro sekci. Lenka Němcová společně s Elen Strahle (GB) se podílí na přípravě workshopu „Nové, netradiční přístupy“ Všichni členové přípravné skupiny zašlou přesný popis jednotlivých témat, jména expertů, kteří budou prezentovat a jméno předsedy a reportéra Edu Egginkovi do 15. července. V rámci konference bude hrazeno ubytování na tři dny pěti účastníkům z každé členské země, členové přípravné skupiny mají hrazeno ubytování i cestovní náklady. Další setkání přípravné skupiny proběhne ve dnech 22.11. a 23.11.2011 ve Varšavě.