Zpráva
ze zahraniční pracovní cesty do SRN uskutečněné v rámci spolupráce na úseku ochrany přírody s OkÚ v Chamu
Termín: 29.10.2008
Místo: Národní park bavorský les
Pracovní návštěvy se zúčastnili Dipl. Ing. Kurt Schmidbauer a Dipl. Ing. Hans Zwicknagl za německou stranu, Ing. Eva Tylová, ředitelka ČIŽP a p. Renata Vikartová z ředitelství ČIŽP, Ing. Berkovec, Ing. Hůla, Ing. Kapustová, Mgr. Zachardová, Mgr. Pouchová z OOP OI Plzeň, Ing. Kesl z OOL OI Plzeň a dva pracovníci OOL OI Praha.
Pracovní návštěva byla zaměřena na vývoj lesů v národním parku Bavorský les po gradaci kůrovce v okolí vrchu Luzný.
Současně se založením NP Bavorský les v roce 1970 byla v přírodě blízkých smrčinách v souladu s posláním této chráněné oblasti ukončena těžba dřeva. Po roce 1989 v důsledku stresu podmíněného stavem okolního prostředí (okyselení půdy, znečištění ovzduší, globální oteplování) došlo k napadání horských smrčin kůrovcem a k jejich odumírání. Kůrovci se zavrtávají do kůry smrku a vytvářejí systém matečných a larválních chodeb. Přívod živin je tím přerušen a strom odumírá. V roce 1996 se kůrovec masivně rozšířil v horských smrčinách okolo Luzného, kde téměř všechny dospělé smrky odumřely. Správa NP Bavorský les se rozhodla ponechat toto území přirozenému vývoji. Po odumření kůra i větve opadávají, rozkládají se na povrchu půdy a uvolňují nashromážděné živiny. Padlé kmeny mrtvých stromů zároveň chrání mladý les před zvěří. Během několika let tak vzniká druhově bohatý smíšený les se skupinami smrku. Mladé stromky tak rostou v řadě a mají „chůdovité“ kořeny. Takovým způsobem může horský smrk osídlit pro něj jinak neproniknutelné plochy trav a kapradin. Na příkladu hospodaření v NP Bavorský les je patrné, že samovolná obnova horského lesa napadeného kůrovcem je možná.
Dále pracovníci ČIŽP navštívili informační centrum „dům divočiny“, které bylo zřízeno v souvislosti s rozšířením NP Bavorský les a má v návštěvnících vzbudit zájem a pochopení dynamických pochodů v přírodě. V okolí jsou prostorné výběhy pro rysy, vlky, divoké koně.
Zapsala: Ing. Kapustová