CESTOVNÍ ZPRÁVA
ze služební cesty do Belgie (Bruselu) za účelem účasti na 18. zasedání Skupiny EU pro vymáhání práva v oblasti obchodu s ohroženými druhy, které se konalo dne 13.- 14.7.2009.
Termín cesty : 13.7.2009 – 14.7.2009
Účastník cesty : Mgr. Zdeněk Novák, vedoucí odborný referent, oddělení kontroly CITES, Ředitelství ČIŽP
Anotace:
V pořadí 18. zasedání Skupiny EU pro vymáhání práva v oblasti obchodu s ohroženými druhy (Wildlife Trade Enforcement Group – dále jen EG), se konalo v budově Centre de Conférence Albert Borchette (CCAB), 36 Rue Froissart – 1046, Brussels. Jednání se zúčastnili zástupci zemí evropského společenství. Členské země EU byly zastoupeny většinou dvou až tříčlennými delegacemi tvořenými zástupci celníků, policie a výkonných orgánů CITES. Česká republika byla zastoupena dvěma delegáty, kromě pracovníka ČIŽP i pracovníkem GŘC, Mgr. Lubomírem Doskočilem. Jednacími jazyky, do nichž také bylo paralelně tlumočeno, byla angličtina, francouzština, němčina, italština, španělština a portugalština. Program jednání obsahoval celkem 19 bodů (viz níže). Jednání se účastnil také zástupce sekretariátu CITES.
Přehled programu jednání 18. zasedání EG, Brusel 13.-14.7.2009
1. Přijetí programu jednání
2. Schválení zprávy ze 17. zasedání EG
3. Přetrvávající úkoly
4. Hlavní trendy v legálním a ilegálním obchodování, signifikantní záchyty a zabavení, trestní řízení apod.
5. Akční plán EU – zprávy členských států týkající se nového vývoje v oblasti implementace doporučení EG
6. Informace sekretariátu CITES o hlavních problematikách vymáhání práva
7. Controlled deliveries – prezentace Sekretariátu
8. Spolupráce s mezinárodními organizacemi
9. Kaviár
10.Training
11.Stálý výbor – 58. zasedání
12.Příprava na CoP 15
13.Využití psů schopných vyhledat wildlife
14.DG Justice Reptile Meeting - zpráva
15.Průzkum nabídky želv v jednotlivých členských státech
16.Environmental Crime Directive - prezentace
17.Dovozy ptáků ze třetích zemí
18.Další body jednání
19.Obchodování přes internet, poštovní zásilky
Bod č. 1 :
Přijetí programu jednání
Program byl schválen bez připomínek.
Bod č. 2 :
Schválení zprávy ze 17. zasedání EG
Schválení zprávy proběhlo bez připomínek. Tato zpráva je v originálním znění připojena jako příloha č. 1 k této cestovní zprávě.
Bod č. 3 :
Přetrvávající úkoly
Seznam úkolů nebyl změněn.
Bod č. 4:
Hlavní trendy v legálním a ilegálním obchodování, signifikantní záchyty a zabavení, trestní řízení apod.
1) Analýza dat z EU-TWIX – dává nám základní pohled na turistický a komerční obchod. TRAFFIC prezentoval tuto analýzu zahrnující data z období od roku 2000 do poloviny roku 2009. Celkem bylo členskými státy zabaveno 22.553 exemplářů, přičemž nejvíc exemplářů (68,5%) bylo přepravováno v osobních zavazadlech, poštovní zásilky tvořily 13,5%. Z uvedených dat je patrný nárůst zachycených poštovních zásilek. V těchto zásilkách jsou nejčastěji zachyceny exempláře rostlin (26%, z čehož 76% tvoří produkty medicinálního charakteru převážně z USA – 82% Hoodia spp.), savců (25%, z čehož 40% tvoří řezby - převážně z Konga a 22% produkty medicinálního charakteru – převážně z Číny) a plazů (21,5%, z čehož 59% tvoří výrobky z kůží – převážně z Thajska a Konga). Tato prezentace je přílohou č. 2 k této cestovní zprávě.
2) Prezentace TRAFFICu – analýza trendů v oblasti ilegálního obchodování a záchytů na základě dat zaslaných jednotlivými členskými státy v období od července do prosince 2008. Pokračujícím trendem je dovoz exemplářů Hoodia spp. z USA.
3) Nelegální obchod s exotickými ptáky – prezentace Mgr. Lubomíra Doskočila z GŘC o operaci Oxossi. Maďaři monitorují hranice se Srbskem a spustí akci v okamžiku, kdy budou mít stoprocentní jistotu úspěšného záchytu ptáků pašovaných přes hranici. Portugalci ví o portugalských kurýrech a nelegálním pašováním ptáků do Evropy, vyšetřování je u nich u konce, v nejbližší době nám poskytnou všechny informace.
Bod č. 5:
Akční plán EU – zprávy členských států týkající se nového vývoje v oblasti implementace doporučení EG
Akční plán vychází z doporučení Komise č. 425/2007/ES, kterým se označuje soubor opatření pro prosazování nařízení Rady (ES) č. 338/97. V tomto doporučení Komise jsou stanoveny oblasti (např. navyšování personálních a finančních kapacit, výměna informací, spolupráce, výcvik atd.), které by se měly stát klíčové pro členské státy při prosazování příslušných právních předpisů v oblasti obchodování s chráněnými druhy fauny a flóry. Členské státy vyplnily formulář, data ještě nejsou zcela analyzována.
Bod č. 6:
Informace sekretariátu CITES o hlavních problematikách vymáhání práva
John Sellar informoval o snaze vytvořit celosvětovou databázi, která by měla podobu a funkci jako EU-TWIX. Podle statistik Sekretariátu se výrazně méně pašuje kaviár. Producenti kaviáru by chtěli, aby bylo slovo kaviár registrovanou značkou, tj. mohlo se používat jen pro pravý kaviár z jeseterů. John Sellar doporučil umisťování CITESnews i na web Enforcement forum.
Bod č. 7:
Controlled deliveries
Prezentace Sekretariátu CITES o kontrolovaném doručování. Jedná se o sledování nelegální zásilky obsaující exempláře CITES až do místa určení. Je potřeba dobrá koordinace, má smysl jen u významných zásilek.
Bod č. 8:
Spolupráce s mezinárodními organizacemi
Prezentace Europolu – v každém členském státu je Europol National Unit, přes kterou je dobré komunikovat. Mají databázi Europol Information System, kde zpracovávají získaná data. Nabízejí svoji pomoc při řešení mezinárodních kauz.
Bod č. 9:
Kaviár
1) Deep Freezing Caviar – Němci vypracovali studii, ve které zkoumali možné poškození kaviáru hloubkovým zmražením. Ideální je uchovávat kaviár při teplotách těsně nad nulou. Již při teplotě -2°C má kaviár po 114 dnech tendenci měknout, při nižších teplotách -18°C, resp. -30°C je kaviár rozbředlý a silně zapáchá, je prakticky nepoživatelný. Pokus pokračuje, dalších 20kg kaviáru bylo zmraženo na různé teploty.
2) Výsledky kontroly trhu s kaviárem v Německu – proběhlo 18 kontrol, při kterých bylo odebráno 54 vzorků, jejichž DNA byla analyzována. V jednom případě byl kaviár druhu Acipenser baerii zaměněn za kaviár druhu Huso huso. Celkem bylo zabaveno 50kg kaviáru. Němci navrhují vytvoření standartizovaných přelepek, které se při otevření balení poškodí.
3) Pomůcka při kontrolách kaviáru – Belgie vytvořila pomůcku mající za úkol usnadnit kontrolu kaviáru. Tato pomůcka je přílohou č. 3 této cestovní zprávy.
4) Dotaz Polska jak nakládat s dovozem většího počtu exemplářů osobního nebo rodinného charakteru, než který je uveden v čl. 57 nařízení Komise (ES) č. 865/2006. Komise souhlasí s postupem Polska
– pokud je exemplářů osobního nebo rodinného charakteru dováženo více než jsou stanovené počty, zásilka by se měla zabavit celá. Tudíž by se neměly dovozci nechat například 3 zévy z celkového počtu dovážených pěti kusů, ale zabavit by se mělo vše. Analogicky se postupuje u dovozu kaviáru – nelze rozpočítávat větší balení (více než 125g) kaviáru například na celou rodinu nebo skupinu cestujících. Bez povolení je možné dovézt pouze balení maximálně 125g na osobu.
Bod č. 10
Training
1) Training needs and tools – Na základě dat poskytnutých jednotlivými členskými státy TRAFFIC prezentoval možnosti a způsoby školení v oblasti CITES. Během let 2007-2008 bylo celkem proškoleno 7152 lidí na 272 školeních. Nejaktivnější byli Španělé, Poláci a Němci. Česká republika data o svých školeních neposkytla.
2) Zpráva pracovní skupiny (F. Böhmer) o vytvoření tréninkových modulů. Bude připraveno CD s výukovými materiály, uskuteční se několik seminářů, z nichž prvních sedm bude financovat DG Justice. ČR o ně projevila zájem.
Bod č. 11
Zasedání Stálého výboru
Stručně o 58. zasedání Stálého výboru pohovořil Gael de Rotalier, více informací je v cestovní zprávě RNDr. Kučery.
Bod č. 12
Přípravy na CoP 15
Velká Británie navrhuje zabývat se otázkou identifikace zpracovaných exemplářů černých korálů (Antipatharia) a elektronickým systémem vydávání permitů, Itálie připravuje materiál o čichacích psech.
Bod č. 13
Použití čichacích psů specializovaných na wildlife v EU
Některé členské státy mají psy specializované na wildlife, jiné nikoliv. ČR zmínila výcvikové a školící středisko pro takové psy u nás a nabídla spolupráci.
Bod č. 14
DG Justice Reptile Meeting
V Itálii (Tarvisio) proběhla konference týkající se obchodování s plazy. Více informací je v cestovní zprávě Mgr. Říhové.
Bod č. 15
Průzkum nabídky želv v jednotlivých členských státech
Tento bod byl z programu vypuštěn.
Bod č. 16
Environmental Crime Directive - prezentace
Anna Karamat informovala o potřebě sjednotit, resp. stanovit minimální sankce za přestupky v oblasti CITES. Jsou velké rozdíly ve výši pokut a jiných sankcích mezi jednotlivými členskými státy. Směrnice 2008/99/EC doporučuje členským státům stanovit odrazující, přiměřené a efektivní tresty. Tato směrnice musí být implementována do národní legislativy do 26.12.2010.
Bod č. 17
Dovozy ptáků ze třetích zemí
Byly projednávány problémy s dovozy žaků (tranzit přes ČR), které ČR konzultovala se Sekretariátem CITES. Kompletní emailová komunikace je umístěna na Circe, kde k ní mají všichni zástupci členských států přístup. Komise doporučila ptáky bez relevantních dokumentů zabavit. John Sellar zopakoval své stanovisko o utracení ptáků, pokud je není možné zabavit. Švédsko požádalo o návod, jak se s podobnými situacemi vypořádat. Tento bod bude diskutován i na příštím zasedání EG.
Bod č. 18
Další body jednání
1) Vstupní místa a hraniční veterinární kontroly – přílohou č. 4 této cestovní zprávy je průvodce procedurami při dovozu nebo tranzitu zvířat nebo výrobků z nich na vstupních místech EU.
2) Dovozy slonoviny do EU – TRAFFIC připravil leták shrnující problematiku dovozů slonoviny do EU. Je přílohou č. 5 této cestovní zprávy.
3) Obchod se dřevem – Německo konstatovalo problém neexistence celních kódů pro vědecké (latinské) názvy druhů dřevin. Bude projednáno s DG Tax.
4) Veřejné povědomí – Německo představilo 8 krátkých televizních spotů informujících veřejnost o ochraně vybraných exemplářů CITES. ČR má tyto spoty k dispozici, je možné je využít.
5) Metody značení – TRAFFIC připravuje aktualizaci. Dánsko referovalo o kontrole chráněného druhu ptáka u chovatele. Pták měl být očipován, ale třemi různými typy čteček, které měli s sebou na kontrole, nedokázali inspektoři mikročip odečíst. Ptáka proto odebrali a přemístili do ZOO, kde měli k dispozici ještě jiný typ čtečky, která čip dokázala přečíst. Velká Británie monitorovala nabídku typů mikročipů na trhu, zpráva bude prezentována na některém z dalších zasedání EG.
Bod č. 19
Obchodování přes internet, poštovní zásilky
1) TRAFFIC ve své zprávě zaměřené na problematiku internetového obchodování s exempláři CITES konstatoval jeho rapidní nárůst po celém světě. Současně se zvýšily počty zadržených nelegálně dovážených exemplářů. Do problematiky internetového obchodování spadají i poštovní zásilky, zásilky převážené kurýrními službami, objednávky učiněné přes telefon nebo klasickou poštou. Nejčastěji zasílanými exempláři jsou produkty tradiční asijské medicíny (hlavně Hoodia spp.), výrobky z kůží plazů, slonovina, živé a sušené rostliny a živá zvířata (zejména plazi). Nejčastějšími zeměmi odeslání jsou USA, Čína, Thajsko, Indonésie, Austrálie, Burundi a některé další africké státy.
2) Prezentace DG Justice – doporučení vytvořit speciální jednotku v každém členském státě, která se bude zabývat problematikou „cybercrime“. Tyto jednotky by posléze zasílaly dle svého uvážení informace Europolu, který je zadá do databáze, zpracuje a případně založí spis a začne vyšetřovat.
3) Záchyty kaktusů z Bolivie – Polsko informovalo o akci, při které bylo v prosinci roku 2006 zachyceno na poště celkem 11 obálek velikosti A4 z Bolívie pro 7 různých adresátů, které obsahovaly celkem 849 exemplářů kaktusů rodů Weingartia spp., Sulcorebutia spp., Aylostera spp., Mediolobivia spp., Echinopsis spp., Parodia spp. a Gymnocalycium spp. I přes 2 měsíce cesty v úplné tmě všechny kaktusy přežily. Dovozci pokutováni nebyli, jelikož se k zásilkám nepřihlásili.
4) Diskuze - všichni přítomní shodli, že je několik možností, jak nárůst nelegálního internetového obchodování omezit či utlumit:
· Monitoring a šetření internetových stránek – je účinný při předcházení a následně při odhalování nelegálních aktivit. K tomuto účelu je vhodné vytvořit speciální útvar v rámci policejních nebo celních orgánů, který se zabývá počítačovou kriminalitou.
· Účinné kontroly - je nutné mít vytvořený systém na selekci zásilek, které budou zkontrolovány (používání analýzy rizik). Dále je nutné používat moderní kontrolní prostředky (RTG přístroje) a služební psy vycvičené na vyhledávání exemplářů CITES.
· Lepší komunikace mezi jednotlivými orgány i členskými státy. Zejména při odhalování nelegálních aktivit, jejich dokazování při trestním řízení, používání důkazů při soudních jednáních a výměna zkušeností mezi jednotlivými soudy, které se počítačovou kriminalitou zabývají.
· Větší spolupráce s provozovateli internetových stránek s cílem lépe odhalit nelegální prodej, vytvoření elektronických filtrů, které by mohly zabránit nelegální nabídce exemplářů, poskytování informací uživatelům internetových stránek o legálním obchodu a případném postihu za porušení těchto pravidel.
Seznam příloh připojených k digitální verzi této cestovní zprávy:
1. Souhrnná zpráva ze 17. zasedání EG, Brusel 30.-31.10.2008.
2. Analýza trendů v oblasti nelegálního obchodování (TRAFFIC).
3. Pomůcka při kontrolách kaviáru.
4. Průvodce procedurami při dovozu nebo tranzitu zvířat nebo výrobků z nich na vstupních místech EU.
5. Dovozy slonoviny do EU.
Cestovní zpráva předložena dne : 17.8.2009