ODPADOVÉ HOSPODÁŘSTVÍ
V čem Vám ČIŽP pomůže - nakládání s odpady - pouze činnosti podnikajících subjektů:
- Navážení odpadů na místa k tomu neurčená – zejm. obvykle stavební sutě, odpadní zeminy a jiné odpady. Např. na neoplocené pozemky, terénní úpravy pozemků odpady, opuštěné průmyslové areály, zemědělské objekty, zemědělský půdní fond apod. V registru zařízení na webu MŽP (isoh.mzp.cz) si lze ověřit, zda se v místě nachází některé schválené (povolené) zařízení pro nakládání s konkrétními odpady.
- Obdobně lze ohlásit podezření na nedovolenou přeshraniční přepravu odpadů – navážení odpadů do různých např. opuštěných areálů, brownfiledů nebo skladů nákladní dopravou s cizími RZ.
- Nezákonný provoz zařízení k nakládání s odpady (sběrny, skládky, spalovny, třídičky odpadů, aj.), např. znečištění nebezpečnými látkami v provozovně nebo okolí, úlety odpadů mimo areál, soustřeďování odpadů mimo provozovnu, výkup vybraných kovových odpadů od fyzických osob (umělecká díla nebo jeho části, pietní nebo bohoslužebné předměty nebo jeho části, průmyslové strojní zařízení nebo jeho části, atd.), nelegální demontáž (elektroodpady, autovraky), nevhodné, neutříděné, či nebezpečné soustřeďování odpadů (např. autovraků apod.).
- Podezření na nevhodné nakládání se stavebním odpadem, zejm. s azbestovými odpady vznikajícími z demolice staveb – netřídění azbestových odpadů od ostatních stavebních odpadů, potenciální uvolňování azbestových vláken při manipulaci a odpadem apod.
- Netřídění odpadů u fyzických osob podnikajících a právnických osob, např. při stavební činnosti, při provozu zdravotnického zařízení, v autoservisu, aj.
- Spalování odpadů ve stacionárních zdrojích pro vytápění nebo v otevřeném ohništi – zejm. vyjeté oleje v autoservisu, pneumatiky, objemný odpad apod.
- Nelegální autovrakoviště nebo nelegální demontáž autovraků a elektroodpadů.
- Nezajištění povinností při zpětném odběru výrobků (elektrozařízení, baterie a akumulátory, pneumatiky) – např. neochota převzít výrobek na místo zpětného odběru nebo zpoplatnění tohoto převzetí apod., nezajištění povinností zpětného odběru dovozcem/výrobcem.
- Nezajištění povinností obce při nakládání s komunálním odpadem – nezajištění třídění ze strany obce (např. bioodpadu, tříděných složek, apod.).
S čím se musíte obrátit na jiné orgány veřejné správy:
- ČIŽP naopak nepřísluší řešení tzv. černých skládek, skládky zakládané neznámými osobami. V těchto případech se vždy naopak obracejte na místně příslušný obecní úřad obce s rozšířenou povinností (odbor životního prostředí), který je příslušný řešit černou skládku podle § 14 zákona o odpadech. Na stejný úřad se můžete obrátit v případě nelegálního nakládání (např. demontáž za účelem zisku kovů) z autovraků či elektroodpadů při činnosti fyzických osob (občanů).
- ČIŽP dále obecně nepřísluší kontrola a řízení s fyzickými osobami při nakládání s komunálními odpady. Na obecní úřad obce se proto obracejte v případě, pokud konkrétní nepodnikající fyzické osoby nedodržují stanovený systém třídění, zakládají černé skládky v blízkosti kontejnerů, zjistíte nepořádek v katastru obce apod. Na obecní úřad se můžete obrátit i v případě, kdy podnikající osoby zneužívají systém obce pro odkládání komunálních odpadů.