Podávání podnětů, petic a stížností
Česká inspekce životního prostředí vyřizuje podněty na poškozování nebo ohrožování životního prostředí, stížnosti proti nevhodnému chování úředních osob nebo proti postupu správního orgánu, a to podle právního rámce daného zákonem č. 500/2004 Sb., správní řád, v platném znění (dále též „správní řád“).
Přijímání podnětů k zahájení řízení (§ 42 správního řádu)
Podle tohoto ustanovení správního řádu je správní orgán povinen přijímat podněty, aby bylo zahájeno řízení z moci úřední. Podnět může být podán kteroukoliv fyzickou či právnickou osobou, ale také anonymně (pro podněty se nevyžadují žádné formální náležitosti). Podnět lze podat písemně, ústně do protokolu, telefonicky, prostřednictvím datové schránky, elektronicky na e-mailovou adresu podatelny (i bez zaručeného elektronického podpisu) nebo prostřednictvím on-line formuláře (tlačítko "Chci podat podnět" výše). Z obsahu podnětu musí být zřejmé k jakému porušování právních předpisů v oblasti ochrany životního prostředí dochází, kde a v jakém období k němu dochází a pokud je to podateli známo, také kdo se této činnosti dopouští. Pro šetření ČIŽP jsou přínosné i doklady o škodlivé činnosti, zejména fotografie.
Pokud podatel chce být informován o výsledku šetření, musí si o to v podnětu výslovně požádat a uvést alespoň adresu pro doručování. Lhůta k vyřízení podnětu činí 30 dnů ode dne jeho doručení správnímu orgánu.
Klíčové pro šetření ve věci podnětu a případně pro vedení správního resp. přestupkového řízení je, aby ČIŽP byla kompetentní takto konat. Česká inspekce životního prostředí je odborným dozorovým orgánem státní správy v oblasti životního prostředí. Je nástrojem prosazování práva životního prostředí v pěti oblastech: v ochraně ovzduší, ochraně vody, odpadovém hospodářství, ochraně přírody a ochraně lesa. Informace o kompetencích ČIŽP v jednotlivých složkách ochrany životního prostředí naleznete zde. ČIŽP není nadřízeným orgánem jiných orgánů ochrany životního prostředí (např. vodoprávní úřad, odbor životního prostředí obce s rozšířenou působností) a není tudíž příslušná prošetřovat jejich postup.
Informace o tom, v jakých situacích se na ČIŽP můžete obrátit s podnětem, naleznete zde.
Přijímání stížností (§ 175 správního řádu)
Podle tohoto ustanovení správního řádu mají dotčené osoby právo obracet se na správní orgány se stížnostmi proti nevhodnému chování úředních osob, tj. zaměstnanců ČIŽP, nebo proti postupu správního orgánu, tj. ČIŽP, neposkytuje-li tento zákon jiný prostředek ochrany. Každá stížnost musí obsahovat náležitosti stanovené správním řádem:
- Fyzická osoba uvede ve stížnosti jméno, příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu, popř. jinou adresu pro doručování.
- Právnická osoba uvede ve stížnosti svůj název nebo obchodní firmu, identifikační číslo nebo obdobný údaj a adresu sídla, popř. jinou adresu pro doručování.
Stížnosti lze podat ústně do protokolu, písemně, prostřednictvím datové schránky (s náležitostmi dle ustanovení § 18 zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů) nebo elektronicky na e-mailovou adresu podatelny s uznávaným elektronickým podpisem. Lhůta k vyřízení takové stížnosti činí 60 dnů ode dne jejího doručení správnímu orgánu.
Má‑li stěžovatel za to, že stížnost, kterou podal u příslušného správního orgánu, nebyla řádně vyřízena, může požádat nadřízený správní orgán, tj. Ministerstvo životního prostředí, aby přešetřil způsob vyřízení stížnosti.
Přijímání petic (zákon č. 85/1990 Sb. o právu petičním)
Na ČIŽP je také možné podávat petice dle zákona č. 85/1990 Sb. o právu petičním. Petice musí obsahovat text petice s požadavkem, který má být řešen, petiční archy, do kterých se občané podepisují a informaci o tom, kdo petici sestavil. Pokud petici vytvořil jednotlivec, musí petice obsahovat jméno, příjmení a bydliště. Pokud petici vytvořil petiční výbor, musí petice obsahovat jména, příjmení a bydliště všech členů petičního výboru a jméno, příjmení a bydliště toho, kdo je oprávněn členy výboru v této věci zastupovat. Pokud petici vytvořila nevládní organizace, musí petice obsahovat název, sídlo, IČO a jméno, příjmení a bydliště osoby oprávněné jednat za organizaci.
ČIŽP obsah petice posoudí a do 30 dnů písemně odpoví tomu, kdo ji podal anebo tomu, kdo zastupuje členy petičního výboru. Pokud věc nespadá do působnosti ČIŽP, petici do 5 dnů postoupí příslušnému státnímu orgánu a uvědomí o tom toho, kdo petici podal.
Petici je také možné sestavit elektronicky v nástroji Ministerstva vnitra ČR na webové adrese https://portal.gov.cz/e-petice/.
Podněty, petice a stížnosti je možné podat na ředitelství a jednotlivých oblastních inspektorátech ČIŽP.
Kontaktní údaje naleznete v sekci Kontakty.